
0
0
Koszyk jest pusty
Realizuj zamówienie
Suma
0
-
A-NAW NAWÓZ JESIENNY BEZ AZOTU 5KG


Symbol: 000002
Stosowanie nawozów zawierających azot należy zakończyć w przypadku roślin wieloletnich do połowy lipca. Zwiększona ilość azotu powoduje szybki przyrost roślin w okresie wegetacji.
39.50
Wysyłka w ciągu | 24h |
Cena przesyłki | 14 |
Dostępność | Mało |
Waga | 5 kg |
Zamówienie telefoniczne: 62 731 55 51
Zostaw telefon |
A-NAW NAWÓZ JESIENNY BEZ AZOTU
- Stosowanie nawozów zawierających azot należy zakończyć w przypadku roślin wieloletnich do połowy lipca.
- Zwiększona ilość azotu powoduje szybki przyrost roślin w okresie wegetacji.
- W okresie późnego lata i jesieni przyrost masy zielonej jest niepożądany.
- Uzupełnia się wtedy poziom potasu, który pozwala roślinom zdrewnieć przed zimą.
- Należy ograniczyć przyrost masy zielonej i pozwolić roślinom zdrewnieć przed nadchodzącym okresem zimowym.
- Do procesu zdrewnienia rośliny potrzebują znacznych ilości potasu, który, zapewniają im nawozy jesienne.
ZAWIERA
- fosfor (P2O5) - 13%
- potas (K2O) - 27%
- Mikroskładniki pokarmowe
- Magnez
SPOSÓB STOSOWANIA NAWOZU
- Nawóz można stosować już od połowy lipca, w celu lepszego przygotowania roślin do spoczynku zimowego.
- Jednak najlepszy czas na rozpoczęcie nawożenia nawozem jesiennym to sierpień.
- Wtedy rośliny zdążą optymalnie wykorzystać dostarczone składniki odżywcze przed nadejściem zimy.
- Zmiany w naszym klimacie, polegające na znacznym wydłużeniu okresu letnio-jesiennego, przekładają się na wydłużenie okresu wegetacji roślin.
- Dlatego nawożenie nawozem jesiennym można powtórzyć po 2 miesiącach.
- należy jedynie pamiętać, aby nie zwlekać z nawożeniem do przymrozków, bo z zamarzniętej ziemi rośliny nie są w stanie pobierać składników odżywczych.
- Nawóz jesienny uniwersalny możemy w razie konieczności zużyć również wiosną, ale warto wtedy uzupełnić go nawozem azotowym.
ZALETY ZE STOSOWANIA NAWOZÓW JESIENNYCH
- Główną cechą, wyróżniającą nawozy jesienne, jest brak azotu w składzie. Pierwiastek ten jest niezbędny roślinom, ale przede wszystkim w okresie intensywnego wzrostu (wiosna-lato). Jesienią jest zbędny, gdyż pobudzałby rośliny do wytwarzania nowych, młodych przyrostów. Jesienią rośliny powinny powoli spowalniać wegetację i przygotować się do zimowego spoczynku. Robią to poprzez drewnienie pędów (zwłaszcza młodych przyrostów) oraz intensywną rozbudowę systemu korzeniowego.
- Rośliny podczas zimy cierpią na tzw. „suszę fizjologiczną" - oznacza to, że nie mogą pobierać wody z przemarzniętej gleby, gdy tego potrzebują. Szczególnie rośliny zimozielone (zarówno iglaste jak i liściaste) w czasie dodatnich temperatur w zimie zaczynają transpirować/parować wodę z liści, a jednoczenie nie są w stanie uzupełnić jej braków z gleby, ponieważ ziemia wciąż jest zamarznięta. Szczególnie ważna jest tutaj rola potasu w odżywianiu jesiennym. Potas wpływa na prawidłowe pobieranie wody i transpirację, co podnosi odporność roślin na okresowy niedobór wody i niską temperaturę. Roślina prawidłowo odżywiona potasem lepiej gospodaruje wodą.
- Kolejnym ważnym pierwiastkiem jest fosfor, który wspomaga rozrastanie się systemu korzeniowego. Głęboko ukorzeniona roślina jest w stanie pobierać wodę efektywniej, a przede wszystkim z niżej położonych partii gleby, które nie zostały zamarznięte.
- To właśnie dzięki nawożeniu jesiennemu rośliny, które bez przeszkód przetrwają trudny zimowy okres, wczesną wiosną będą mogły w dobrej kondycji rozpocząć intensywną wegetację.